5929-0030PK
also known as 5929-0030
3 x 825-30mm TubesEach
5929-00164 x 1013-16mm TubesCase of 4
5929-0016PK
also known as 5929-0016
4 x 1013-16mm TubesEach
5929-00204 x 1016-20mm TubesCase of 4
5929-0020PK
4 x 1016-20mm TubesEach
Catalog number 5929-0030PK
362.37
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
905.93
Save 543.56 (60%)
Each
Array:
3 x 8
For Use With (Equipment):
25-30mm Tubes
Unit Size:
Each
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
Save 543.56 (60%)
  • Higher specific gravity than water so it stays submerged in a water bath and won't float
  • Autoclavable (will reduce strength over time)
Please recycle the corrugated cartons and LDPE bags in which your Nalgene products are packaged.
Specifications
Array3 x 8
DescriptionTest Tube Rack PC 30mm
Diameter (Metric) Inner30 mm
Diameter (Metric) Opening30 mm
For Use With (Equipment)25-30mm Tubes
Length (English)12.5 in.
Length (Metric)32 cm
No. per Case4
No. per Pack1
Width (English)4.5 in.
Width (Metric)11.5 cm
AutoclavableAutoclavable
ColorClear
HoldsTubes (25 to 30 mm)