5930-0030PK
also known as 5930-0030
3 x 821-25mm TubesEach
5930-00136 x 1210-13mm TubesCase of 4
5930-00164 x 1013-16mm TubesCase of 4
5930-0016PK
also known as 5930-0016
4 x 1013-16mm TubesEach
5930-0020PK
4 x 1016-20mm TubesEach
Catalog number 5930-0030PK
511.23
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
Save 766.84 (60%)
Each
Array:
3 x 8
For Use With (Equipment):
21-25mm Tubes
Unit Size:
Each
511.23
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
Save 766.84 (60%)
  • Superior chemical resistance make these compatible for many chemicals in the lab
  • Higher specific gravity than water so stays submerged in a water bath—won't float
Note:
These racks are NOT autoclavable.
Specifications
Array3 x 8
DescriptionTest Tube Rack PP 30mm
Diameter (Metric) Inner30 mm
Diameter (Metric) Opening30 mm
For Use With (Equipment)21-25mm Tubes
Length (English)12.5 in.
Length (Metric)32 cm
No. per Case4
No. per Pack1
Shelves3 Tiers
Width (English)4.5 in.
Width (Metric)11.5 cm
AutoclavableNot Autoclavable
ColorWhite
HoldsTubes (25 to 30 mm)