5935-0020PK
also known as 5935-0020
20mm TubesEach
5935-001615-16mm TubesCase of 4
5935-0016PK
also known as 5935-0016
15-16mm TubesPack of 1
5935-002020mm TubesCase of 4
Catalog number 5935-0020PK
418.74
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
Save 628.10 (60%)
Each
For Use With (Equipment):
20mm Tubes
Unit Size:
Each
418.74
飞享价
Ends: 31-Dec-2026
Save 628.10 (60%)
  • After microwaving, set tubes filled with media at either 5° or 20° slant
  • Media will harden with a consistent slant
  • Higher specific gravity than water so stays submerged in a water bath; won't float
  • Autoclavable; Note: Autoclaving will reduce strength over time
Please recycle the corrugated cartons and LDPE bags in which your Nalgene products are packaged.
Specifications
Array4 x 10
DescriptionTest Tube Rack Slant Wht PC 20mm
Diameter (Metric) Inner20 mm
Diameter (Metric) Opening20 mm
Dimensions (L x W x H)11 x 6.1 x 4.5 in. (28.5 x 15.5 x 11.5 cm)
For Use With (Equipment)20mm Tubes
Height (English)4.5 in.
Height (Metric)11.5 cm
Length (English)11 in.
Length (Metric)28.5 cm
No. per Case4
No. per Pack1
Shelves2 Tiers
Width (English)6.1 in.
Width (Metric)15.5 cm
AutoclavableAutoclavable
ColorWhite
HoldsTubes (20 mm)